RSS

Opublikowana właśnie nowa wersja serwisu SatAgro zawiera zestaw funkcjonalności, które pomogą zorientować się w jakim stopniu gospodarstwo gotowe jest do kompleksowego wdrożenia zabiegów precyzyjnych, a także jakie zestawy danych są zintegrowane z granicami poszczególnych pól. Dostępne obecnie technologie pozwalają na zdobycie bardzo wielu informacji o zróżnicowanych warunkach w obrębie pól uprawnych - ich warunkach glebowych, stanie łanu, plonowaniu. W odpowiedzi na ten ciągły postęp technologiczny opracowaliśmy szereg narzędzi, które pozwalają gospodarstwom z niego skorzystać. Niemniej praktyka pracy z agronomami pozwala dojść do wniosku, że uwzględnienie czterech kluczowych elementów monitoringu pól pozwala na zrealizowanie większości korzyści, które wiążą się z zabiegami precyzyjnymi. Elementy te to: (1) Monitoring satelitarny łanu, (2) badanie zasobności gleby, (3) strefy zarządzania polem, (4) historia zasiewów i zbiorów. Po zalogowaniu do serwisu SatAgro, na Pulpicie widoczna jest nowa sekcja „Gotowość do zabiegów precyzyjnych”. Znajduje się tam pasek postępu, gdzie, w wartościach procentowych, umieszczona jest informacja o stopniu uzupełnienia tych kluczowych danych (wartość uśredniona dla wszystkich pól). |
![]() |
Od kilku tygodni pracujemy z grupą gospodarstw w zakresie wdrażania prototypu modułu do nawadniania precyzyjnego. Moduł jest pierwszym z zestawu narzędzi tworzonych przez SatAgro w celu wsparcia gospodarstw w zakresie zarządzania wodą. Na początek skupiliśmy się na deszczowniach szpulowych, które są stosunkowo najbardziej popularne w naszym regionie. Wiele modeli deszczowni umożliwia różnicowanie dawek poprzez regulację prędkości zwijania węża zakończonego działkiem wodnym.
17 I 2020 ruszają targi Polagra Premiery w Poznaniu. Dla SatAgro to już trzecia Polagra i zarazem trzeci Złoty Medal MTP. Zapraszamy do stoiska 31 w pawilonie 5A, gdzie chętnie opowiemy o nagrodzonym medalem module wspierającym badanie gleby, zabiegach precyzyjnych i monitoringu satelitarnym.
Część naszych Użytkowników borykała się ostatnio z niedoborem wody, który może w jakimś stopniu odcisnąć piętno na tegorocznych plonach. Problem ten nie dotyka jednak uprawy równomiernie w obrębie całego pola. W przypadku ozimin, które teraz dostają kluczową dla jakości ziarna ostatnią dawkę azotu, w skrajnych przypadkach warto całkiem zrezygnować z nawożenia najsłabszych części łanu, dbając jednocześnie o potrzeby odżywcze pozostałej uprawy. Z mapą aplikacyjną SatAgro jest to łatwe.
To już czwarte żniwa od kiedy serwis SatAgro jest dostępny dla gospodarstw. W tym okresie aż w dwóch sezonach wystąpiła susza. W trakcie suszy wpływ zróżnicowania pojemności wodnej gleby na łan jest szczególnie wyraźny. W rezultacie na wielu polach obserwujemy mozaikę stref, które wytworzą zróżnicowany plon. Susza to też okres kiedy zabiegi precyzyjne są szczególnie opłacalne. Można więc powiedzieć, że działania wspomagane zdjęciami satelitarnymi są buforem dla strat finansowych wynikających z niedoboru wody.
Jakie gospodarstwa mogą zaimplementować satelitarne zabiegi precyzyjne? Rolniczy Przegląd Techniczny opublikował film o 50-cio hektarowym gospodarstwie pana Mariusza Rembeza, który spośród rozwiązań dla rolnictwa precyzyjnego korzysta również z SatAgro.
Bardzo cieszą nas przykłady wykorzystania obserwacji satelitarnych w takich gospodarstwach, ponieważ nieraz spotykamy się z fałszywym poglądem, że rolnictwo precyzyjne opłaca się tylko w tych największych. W naszej opinii rozwój technologii oraz jej rosnąca dostępność i łatwość w korzystaniu powodują, że granica wielkości „precyzyjnych” gospodarstw systematycznie się obniża. Zachęcamy do obejrzenia materiału z RPT.
Pomimo niezliczonej ilości publikacji i ogólnej świadomości potrzeb wapnowania, ok. 40% gleb uprawnych w Polsce (dane IUNG-PIB 2017), charakteryzuje się odczynem kwaśnym lub bardzo kwaśnym. Sytuacji nie poprawi z pewnością malejące zużycie nawozów wapniowych, których dawki już dawno są niższe niż średnie roczne wymywanie CaO, które jest na poziome 300-400kg CaO/ha. Pomimo, że obniżanie się pH gleby jest procesem naturalnym, warto również wspomnieć o dodatkowym zakwaszającym działaniu azotu amonowego (1kgN=zakwaszenie równoważne 2 kg CaO) i siarki (1kgS=równoważne 1,75 kg CaO) - są to dodatkowe czynniki wymagające uwzględnienia w kalkulacji dawki wapnowania. O tym, że utrzymanie prawidłowego pH gleby się opłaca, niech świadczy fakt, że jego wartość niższa o zaledwie 1 punkt poniżej optimum, dla danego typu gleb, ogranicza dostępność azotu o ok. 20%, fosforu o ok. 50% i potasu o ok. 20%.
W kontekście tegorocznej suszy spośród wielu zalet optymalnego odczynu możemy wyróżnić następującą: prawidłowy zakres pH gleby zapewnia roślinom możliwość budowy głębszego systemu korzeniowego dzięki czemu lepiej radzą sobie z suszą. Z drugiej strony zbyt wysokie pH może ograniczać dostępność fosforu, czy niektórych mikroskładników, które również są ważne dla roślin.
Wapnowanie w na polu gospodarstwa ARENDA Charbielin.
Konkurs Innowator Mazowsza jest przedsięwzięciem promującym nowatorskie rozwiązania w nauce i biznesie na Mazowszu. Kierowany jest do dwóch grup – młodych naukowców oraz mazowieckich przedsiębiorców, którzy oferują najbardziej innowacyjne produkty lub usługi oraz stosują nowoczesne rozwiązania technologiczne, organizacyjne bądź marketingowe.
W tegorocznej edycji konkursu w kategorii Młoda Innowacyjna Firma I nagrodę przyznano SatAgro za aplikację internetową umożliwiającą wykorzystanie zdjęć satelitarnych w monitoringu upraw rolnych oraz rolnictwie precyzyjnym.
Jest nam niezmiernie miło, że otrzymaliśmy tak prestiżowe wyróżnienie, które jest potwierdzeniem, że nasze starania są dostrzegane, a innowacyjny charakter naszej aplikacji doceniany. Jednocześnie obiecujemy, że nie spoczniemy na laurach, a nagroda stanowi potężny zastrzyk energii i motywacji do dalszego działania!
Raz jeszcze dziękujemy Kapitule Konkursu za uznanie i gratulujemy pozostałym laureatom - Spółce PelviFly oraz firmie VERS Produkcja Sp. z o. o.
Duże zachmurzenie i opóźnienie w uruchomieniu satelity Sentinel-2b spowodowały mniejszą podaż danych niż w sezonie 2016. W przypadku części naszych klientów korzystających z abonamentu Professional dodatkowe obserwacje komercyjnymi satelitami zagwarantowały zdjęcia w krytycznych momentach. Podjęliśmy szereg działań zabezpieczających na wypadek powtórki takiego sezonu, łącznie z rzetelną charakterystyką problemu zachmurzenia (o czym piszemy na blogu). Okazuje się, że tak zachmurzonego kwietnia w Polsce nie było od co najmniej 15 lat, czyli prawdopodobieństwo powtórki jest nieduże. Poza tym podaż danych dla map aplikacyjnych w sezonie 2018 zwiększy się co najmniej o połowę, z powodu aktywacji drugiego Sentinela-2, a być może również innych czynników, o których poinformujemy jak tylko nowe opcje staną się realne.
Strona 1 z 3